Blog Listesi

Responsive Nedir ?

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Responsive Nedir ?

Responsive (Duyarlı) web tasarım, çeşitli teknolojik cihazlara, uyumlu web tasarımları anlamına da gelir. Son zamanlarda sıkça duyduğumuz bu web tasarım şekli ilk olarak 2010 yılının sonlarına doğru ortaya çıktı ve son bir kaç yıldır dünyada ve ülkemizde oldukça popüler oldu. ve En çok tercih edilen teknojojidir.

Responsive  (Duyarlı) tasarım, web sitesinin masaüstü, mobil ve tablet cihazlardan açıldığında site içindeki  yazı, resimler, modüller gibi elementlerin ekran genişliğine göre yeniden şekillenip ekrana tam oturması ile oluşur. Genellikle masaüstü, tablet ve mobil versiyon olarak üç formatta tasarlanmaktadır.

Web sitelerine mobil cihazlardan girildiğinde ziyaretçiler siteyi görüntülemekte ve sitede gezmekte zorluk çekerler. Eğer girdikleri site responsive yada mobil site değilse, okumak istedikleri alanı ancak yakınlaştırarak, kısıtlı bir alanı görüntüleyebilirler ve kulanım zorluğu çekerler. Site menülerini gezmekte oldukça zordur ve menüler mobil uyumlu olmadığı için genellikle gitmek istedikleri bağlantıyı bulamayabilirler. ve sitenizden çabuk çıkmak durumunda kalırlar bu durumda google un sevdiği bir yapı değildir. Google sıralamalarında geriye düşmenize en çok sebep olan durumdur.

Responsive sitelere mobil cihazlardan girildiğinde menüler şekil değiştirip genellikle üstten açılacak şekilde kullanımı kolay bir şekle dönüşür. Yazı tipi ve görseller alt alta gelerek ekranda yakınlaştırma yapmadan kolayca okunacak şekilde listelenir. Hatta mobil versiyonda önem derecesi düşük elementler gizlenir, sadece ziyaretçiye sayfayla ilgili en yalın halde bilgi gösterilir. Bu durumda kullanıcı deneyiminizi üste çıkartır. Müşterileriniz sitenizden çabuk sıkılıp çıkmazlar.

Arama motorlarında responsive siteleri ciddi şekilde destekliyor. Bir sayfanın arama motorlarında hem kendi alan adı hem de m.alanadi.com gibi farklı subdomain altında bir mobil versiyonunun olmasındansa tek url ile sayfanın responsive yapılması daha uygun buluyor. Çünkü mobilden yapılan aramalarda genellikle arama motorları sayfanın mobil uyumluluğuna dikkat etmeksizin sonuçları sıralıyor. Responsive yapılara sahip siteler sıralamalarda üst’de yerlerini alırlar.

Mobilden web site ziyaretleri dünyada %65 seviyelerine yükseldi ve kısa sürede daha da artacak. Bu sebeple responsive web sitelerinin sayısında ciddi bir artış olacağı öngörülüyor. Firma olarak da responsive tasarımı standardımız haline getirdik. Portfolyomuz’dan referans sitelerimize göz atabilirsiniz.